Odpowiednie opony samochodowe

Każdy samochód potrzebuje opon do poruszania się po drogach. Odpowiedni dobór opon może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy. Z tego powodu warto znać podstawowe informacje na temat opon w naszym samochodzie.

Typy opon

Wyróżniamy trzy główne typy opon, które dobiera się w zależności od pory roku, rodzajem samochodu oraz preferencjami samego kierowcy. Wyróżniamy opony letnie, które pod wpływem temperatury miękną w celu lepszej przyczepności do drogi. Przy niższych temperaturach nie spełniają swojego zadania, więc w trakcie chłodniejszych miesięcy zmienia się je na opony zimowe, które są bardziej miękkie, nawet w niższych temperaturach. Jednak podczas wyższych temperatur nie działają właściwie. Istnieją również opony całoroczne, które nadają się zarówno na lato jak i na zimę.

Co jest ważne w każdej oponie?

Każda opona, niezależnie od typu, musi spełniać kilka wymogów, aby mogła ona spełniać swoje zadanie. Jednym z tych wymogów jest posiadanie odpowiednio głębokiego bieżnika. Polskie prawo zabrania poruszaniem się samochodem, gdzie bieżnik na oponach ma mniej niż 1,6 milimetrów. Kolejnym ważnym czynnikiem dla naszego bezpieczeństwa i komfortu jest ciśnienie w oponach. Odpowiednie ciśnienie zmniejsza zużycie ogumienia i przyczepność.

Podsumowując

Dobór ogumienia jest niezwykle ważną kwestią. Przy nieodpowiednio dobranych oponach stwarzamy zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego, dlatego warto mieć podstawową wiedzę o ogumieniu naszego samochodu.

Tagged with:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *