Charakterystyka samochodów wyścigowych

Samochody wyścigowe dzielą się na wiele różnych grup. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach ścigać się muszą za ich pomocą kierowcy wyścigowi. Spotkać się możemy bowiem z wyścigami WRC, F1, Off Road, czy NASCAR. Wszystkie one różnią się one szczególnie typem nawierzchni, po której przemieszczać się muszą samochody. Jednak opony mogą mieć największe znaczenie szczególnie w przypadku samochodów, które przemieszczają się po asfalcie. Jednak nie same opony są tutaj najważniejsze. W przypadku samochodów, które ścigają się po asfaltowych torach, konieczne jest wykorzystanie wydajnego i mocnego silnika, który pozwoli na rozpędzenie samochodu do naprawdę wysokiej prędkości. Konieczne jest również posiadanie przez auto opływowego kształtu samej karoserii, a i bez odpowiednich zabezpieczeń również nie można się obejść. Wypadki są bowiem zupełną normą w przypadku różnego rodzaju wyścigów, co lepiej jest mieć na uwadze, jeżeli choćby bierzemy w takowych udział.

Formuła 1 (sxc.hu)

Bezpieczeństwo kierowców

W przypadku kierowców wyścigowych, właściwie nie ma nic ważniejszego od ich bezpieczeństwa. Wypadki przy tak ogromnych prędkościach kończą się zazwyczaj tragicznie, przez co konieczne jest zastosowanie naprawdę dobrej jakości zabezpieczeń. Jedną z najważniejszych form ochrony jest wzmocnienie karoserii od wewnątrz, przy wykorzystaniu specjalnej klatki, która stworzona jest z zespawanych ze sobą dokładnie stalowych rur. Takie klatki w dużym stopniu uniemożliwiają zmiażdżenie kabiny kierowcy w razie poważniejszego wypadku. Dzięki temu kierowca ma znacznie większe szanse na wyjście z katastrofy wyścigowej niemal bez szwanku. Konieczne jest oczywiście posiadanie przez kierowcę odpowiedniego wyposażenia. Nie ma znaczenia, że kierowca znajduje się we wnętrzu w miarę bezpiecznej i wzmocnionej kabiny. Konieczne jest ubranie bardzo mocnego kasku oraz posiadanie stroju, który również będzie chronił przed uszkodzeniami ciała. Pasy bezpieczeństwa są również bardzo istotną kwestią, co trzeba mieć na uwadze.

Wytrzymałe opony gwarantujące przyczepność

Oczywiście w przypadku wyposażenia samochodu bardzo istotną rolę odgrywają opony. Samochody na zakrętach, przy bardzo dużych prędkościach spotkać się mogą z ogromnymi obciążeniami, przez co konieczne jest zastosowanie opon, które utrzymają samochód na torze i pozwolą na stałe nadawanie lub po prostu utrzymywanie prędkości. Dobrymi oponami wyścigowymi są na pewno opony federal, które doskonale sprawdzają się w takich sytuacjach. Najważniejsza jest sama wytrzymałość takich opon. Muszą one również posiadać odpowiedni bieżnik, choćby po to, by podczas jazdy w naprawdę niekorzystnych warunkach, na przykład w deszczu, woda bardzo dokładnie była odprowadzana spod opon. Bez tego trudno byłoby sobie poradzić bez wpadnięcia w poślizg. A to właśnie poślizg bywa najczęstszą przyczyną powstawania poważnych wypadków podczas wyścigów na torach asfaltowych. Warto jest więc odpowiedni się przed taką możliwością zabezpieczyć.

Tagged with:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *