Zasadnicze różnice między akumulatorami żelowymi a kwasowo-ołowiowymi

Akumulator jest urządzeniem, które w przypadku niemal każdego pojazdu czterokołowego jak i dwukołowego umożliwia rozruch silnika. Bez akumulatora nie ma możliwości odpalenia silnika samochodowego. Jest on odpowiedzialny za dostarczanie energii elektrycznej, dzięki której możliwy jest zapłon. Na dzień dzisiejszy najpopularniejszymi akumulatorami są akumulatory żelowe oraz kwasowe, choć te ostatnie stosowane są najczęściej na dzień dzisiejszy, to posiadają całkiem długą listę istotnych wad, przez co bronią się tylko ceną. Akumulatory żelowe posiadają w porównaniu do kwasowych ogromną przewagę, która sprawia, że na podium stoją zdecydowanie wyżej.

Akumulator (pixabay.com)
Akumulator (pixabay.com)

Akumulatory żelowe – trwalsze, wydajne, odporne na niskie temperatury

Akumulatory żelowe są rozwiązaniem nieco droższym od akumulatorów kwasowo-ołowiowych, jednak ogrom zalet jest w stanie zapewnić, że wszelkie różnice są w stanie zrekompensować wyższą cenę. Akumulatory żelowe są w stanie pracować w niemal dowolnej pozycji, zarówno tej klasycznej, jak i na bokach, co w przypadku akumulatorów kwasowych jest niemożliwe ze względu na kwas, który się w nich znajduje. Te droższe akumulatory są w stanie sprawnie funkcjonować przez zdecydowanie dłuższy czas. Dwanaście lat pracy takiego akumulatora, to zazwyczaj minimum jak jest on w stanie osiągnąć. Są one również odporne na pracę w nawet bardzo niskich temperaturach, co w przypadku okresu zimowego czyni z nich sprzęt niemal niezastąpiony.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe pomimo wad nadal są najbardziej popularne

Pomimo całkiem sporej ilości wad, akumulatory starszej daty są nadal jednymi z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych akumulatorów elektrycznych. Zawdzięczają to głównie zdecydowanie niższej cenie. Takie akumulatory znajdują dziś zastosowanie nie tylko w przypadku samochodów i wszelkich pojazdów, ale jako forma awaryjnego zasilania budynków, zakładów przemysłowych, szpitali, centrali telefonicznych, czy systemów oświetleniowych. Pomimo swoich licznych wad są nadal bardzo chętnie stosowanymi urządzeniami.

Tagged with:

1 thought on “Zasadnicze różnice między akumulatorami żelowymi a kwasowo-ołowiowymi”

  • Najgorzej się a sytuacja z akumulatorami w zimie, gdy samochody dość stanowczo odmawiają posłuszeństwa. Mrozy potrafią w dużym stopniu utrudnić poruszanie się po miastach przy użyciu własnych samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *